KOMODY I SZAFKI

renesansowa komoda - Niderlandzka opowieść

Dawno, dawno temu,  w średniowiecznych Niderlandach wierzono w opowieści o potężnych smokach i dzielnych rycerzach. Niesamowite historie przekazywane wśród mieszczaństwa swoje odwzorowanie mogły znaleźć na płaskorzeźbach i linorytach, które miały zachować pamięć o minionych czasach. Dziś te niezwykłe opowieści mogą być inspiracją dla artystów-rzemieślników, którzy odnawiają i stylizują nasze meble.

Niderlandzka opowieść, to okazała komoda z nadstawką, wzorowana na styl renesansowy. Jej unikatową i największą ozdobą są płaskorzeźby wykonane z masy ramarskiej. Artyści-rzemieślnicy  przedstawili na nich holenderskie sceny rodzajowe inspirowane średniowiecznym mieszczaństwem. Klimat niderlandzkich baśni podkreślają podobizny smoków w otoczeniu motywów roślinnych. Całość wieńczą stylowe okucia i uchwyty utrzymane w miedziano-złotej tonacji, dzięki czemu podkreślają naturalną barwę płaskorzeźb.

Kremowa komoda jest zarówno wyrazem najwyższego artystycznego kunsztu, jak i funkcjonalnego charakteru. W salonie z pewnością zyska miano wyjątkowego i niepowtarzalnego mebla, który wprowadzi do wnętrza klimat minionych czasów. Komoda będzie także wyjątkowym meblem w przestronnym, jasnym przedpokoju czy holu.

Droga niezwykłej metamorfozy

Zanim nasza komoda, oklejona dębiną, zyskała nowy wygląd, przeszła kilka etapów renowacji i stylizacji. Na początku trafiła do stolarni, gdzie została wyczyszczona z wszelkich zabrudzeń i starej powłoki. Po rozłożeniu wszystkich elementów, komoda trafiła do pracowni rękodzieła. Artyści-plastycy pomalowali ją podkładem oraz farbami firmy Flugger, które posiadają oznaczenie Ecolebel świadczące o tym, że ich stosowanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ostatnim etapem stylizacji było lakierowanie mebla lakierem tej samej marki.